Istambuł – miejsce, które musisz odwiedzić

Wirujący derwisze

Obraz z występu wirujących derwiszy w Istambule, Turcja.
Przedstawienie wirujących derwiszy w Istambule. © Foto by Tinou Bao
Wirujący Derwisze mogą wyglądać jak atrakcja turystyczna, ale jest to rzeczywista usługa kultu wyznawców Mevlany. Podczas ceremonii derwisze stają się pomostem między Bogiem a ludźmi poprzez trans wywołany modlitwą.

Mimo że jest to jeden z najważniejszych punktów na liście rzeczy do zrobienia w Stambule, ludzie często musieli go pominąć, ponieważ miejsca były wyprzedane. Nie popełnij tego samego błędu i zarezerwuj swoje miejsca z dużym wyprzedzeniem.

Hagia Sophia
Zdjęcie Hagia Sophia w Istambule, Turcja
Hagia Sophia. © MiGowa
Ten wspaniały kościół, zamieniony w meczet, zamieniony w muzeum, jest jednym z największych osiągnięć architektonicznych na świecie. Po latach prac konserwatorskich, Hagia Sophia (Aya Sofya) jest wreszcie wolna od rusztowań, co pozwala na chłonięcie jej wspaniałości tak, jak powinna być.

Stojąc pośrodku oszałamiająco przestronnej nawy głównej, pod szeroką na 43 metry kopułą, znajdującą się 65 metrów nad głową, nie sposób uwierzyć – i fizyki. Wspinaj się po spiralnej rampie, aby dostać się na galerię i podziwiaj wspaniałe bizantyjskie mozaiki, w tym Chrystusa flankowanego przez cesarza Konstantyna IX i jego żonę cesarzową Zoe.

Pałac Topkapi
Zdjęcie Pałacu Topkapi w Istambule, Turcja
Pałac Topkapi. © Artorusrex
Pałac Topkapi (Topkapi Sarayı) to widok, którego nie można przegapić będąc w Stambule. Ten kompleks kiosków i pawilonów otoczony czterema bujnymi, zielonymi dziedzińcami jest miejscem, gdzie pokolenia sułtanów miały swoją główną rezydencję przez prawie pół wieku.

Do największych atrakcji Pałacu Topkapi należy Harem, zdobiona „klatka” sułtańskich kobiet, skarbiec przechowujący klejnoty koronne (zawierający słynny sztylet Topkapi), oraz sala broni, pokazująca osmańskie rzemiosło, nawet jeśli chodzi o produkcję mieczy i łuków.

Nie zapomnijcie również przejść się aż do końca, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Morze Marmara, Bosfor i Złoty Róg.

Rejs po Bosforze
Wycieczka do Stambułu nie jest kompletna bez rejsu po Bosforze. Jest to nie tylko wspaniały przegląd miasta, ale również europejski i azjatycki brzeg słynnej drogi wodnej ma wiele do zaoferowania – wiekowe pałace i rezydencje.

Istnieje kilka rejsów, w które można się wybrać: krótki (do drugiego mostu wiszącego i z powrotem), długi (aż do Morza Czarnego i z powrotem) oraz rejs o zachodzie słońca w okresie letnim.

Ta ostatnia była kiedyś moją ulubioną, ale stała się ofiarą swojego własnego sukcesu. Obecnie wolę wybrać się na pełną jednodniową wycieczkę po Bosforze, lub krótszą wersję, jeśli zależy Wam na czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *